Navigace
Obsah
Provozní řád školní družiny
Základní škola a mateřská škola Pramínek, Semanín | |
Řád školní družiny – změny ve směrnici č.3 | |
Vypracoval: | Mgr. Michaela Veselá |
Schválil: | Mgr. Michaela Veselá |
Pedagogická rada projednala dne: |
|
Schváleno Školskou radou dne: |
|
Účinnost ode dne: | 1.9.2020 |
Změny jsou prováděny formou číslovaných písemných dokladů, které tvoří součást tohoto předpisu. |
Řád školní družiny je vydán na základě ustanovení § 30, odst.1) zákona č.561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání ( školský zákon) v platném znění.
1/ Práva a povinnosti žáků a zákonných zástupců, vztahy žáků a zákonných zástupců s pedagogickým pracovníkem školní družiny.
1.1 Práva žáků
Žáci mají právo:
- na vzdělání podle platných školních vzdělávacích dokumentů, respektive vzdělávacího programu školní družiny
- na rozvoj osobnosti podle míry nadání, rozumových a fyzických schopností,
- jedná-li se o žáky handicapované, s poruchami učení nebo chování, na speciální péči v rámci možností školní družiny
- vyjadřovat se k náplni činností ve školní družině, přičemž jeho vyjádřením musí být věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje, své připomínky může vznést prostřednictvím zákonných zástupců nebo přímo řediteli školy,
- na ochranu před vlivy a informacemi, které by ohrožovaly jejich rozumovou a mravní výchovu a nevhodně ovlivňovaly jejich morálku,
- na ochranu před fyzickým a psychickým násilím a nedbalým zacházením,
- na svobodu ve výběru kamarádů,
- na to, aby byl respektován jejich soukromý život a život jejich rodiny,
- na volný čas a přiměřený odpočinek a oddechovou činnost odpovídající jejich věku,
- na ochranu před návykovými látkami, které ohrožují jejich tělesný a duševní vývoj,
- jestliže se cítí z jakéhokoliv důvodu v tísni, mají problémy apod., požádat o pomoc či radu pedagogického pracovníka školní družiny
1.2 Povinnosti žáků
Žáci mají povinnost:
- řádně docházet do školní družiny
- dodržovat školní a vnitřní řád školní družiny a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni
- plnit pokyny pedagogického pracovníka školní družiny vydané v souladu s právními předpisy a řádem školní družiny
- vyjadřuje-li své mínění a názory, činí tak vždy slušným způsobem,
- nepoškozovat majetek školní družiny a spolužáků, případné škody jsou povinni zaplatit
1.3 Práva zákonných zástupců žáků
Zákonní zástupci žáků mají právo:
- na informace o činnosti školní družiny
- vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí jejich dětí, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost,
- požádat o uvolnění žáka ze školní družiny podle pravidel tohoto řádu.
1.4 Povinnosti zákonných zástupců žáků
Zákonní zástupci žáků mají povinnost:
- zajistit, aby žák docházel řádně do školní družiny,
- na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se chování žáka ve školní družině,
- dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve školní družině s podmínkami stanovenými řádem školní družiny
1.5 Vztahy žáků a zákonných zástupců s pedagogickými zaměstnanci školy
Pedagogický zaměstnanec školní družiny vydává žákům a zákonným zástupcům žáků pouze takové pokyny, které bezprostředně souvisí s plněním vzdělávacího programu školní družiny, řádu školní družiny a dalších nezbytných organizačních opatření.
Zaměstnanci školní družiny bude žáky chránit před všemi formami špatného zacházení, sexuálním násilím, využíváním. Bude dbát, aby nepřicházeli do styku s materiály a informacemi pro ně nevhodnými. Nebude se vměšovat do jejich soukromí a jejich korespondence. Bude žáky chránit před nezákonnými útoky na jejich pověst. Zjistí-li, že žák je týrán, krutě trestán nebo je s ním jinak špatně zacházeno, spojí se se všemi orgány na pomoc dítěti. Speciální pozornost bude věnována ochraně před návykovými látkami.
Vyzve-li ředitel školy nebo pedagogický zaměstnanec školní družiny zákonného zástupce k osobnímu projednání závažných otázek týkajících se chování žáka ve školní družině, konzultuje termín schůzky se zákonným zástupcem žáka.
Žák zdraví ve školní družině a akcích školní družiny zaměstnance školní družiny pozdravem „Dobrý den“ a „Na shledanou „. Zaměstnanec školní družiny žákovi na pozdrav odpoví.
2/ Provoz a vnitřní režim školy
2.1 Přihlašování a odhlašování
- Vychovatelka ve školní družině zajišťuje přihlašování a odhlašování žáků, předávání informací rodičům, vyřizování námětů a stížností.
- O zařazení žáka do školní družiny rozhoduje ředitel školy.
- Rodiče nebo jiní zákonní zástupci žáka přihlášeného k pravidelné docházce do družiny sdělí družině rozsah docházky žáka a způsob odchodu žáka z družiny; tyto údaje jsou zaznamenány na zápisním lístku.
- Omluvu nepřítomnosti žáka v družině, odchylky od docházky žáka, nebo pokud má žák odejít ze ŠD jinak či s jinou osobou, než je obvyklé a je uvedeno na zápisním lístku, sdělí rodiče tuto skutečnost písemně.
- Předem známou nepřítomnost žáka v družině zákonný zástupce oznámí písemně.
- V docházkovém sešitě je zaznamenáván příchod žáka do ŠD, odchod jen pokud se údaj liší od zápisního lístku a písemných omluvenek.
2.2 Úhrada
Za pobyt dětí ve ŠD není po dohodě se zřizovatelem – Obec Semanín , vybírán poplatek na částečnou úhradu neinvestičních nákladů .
2.3 Organizace činnosti
- Oddělení ŠD se naplňuje nejvýše do počtu 28 žáků.
- Provozní doba ŠD: ranní ŠD od 6:45 do 7:30 hodin, odpolední ŠD od 11:10 do 16:00 hodin.
- Z ranní ŠD žáci přecházejí samostatně do svých tříd, žáky 1. třídy převádí vychovatelka. Do školní družiny přicházejí žáci po skončení vyučování pod vedením učitelky, která vyučovala poslední hodinu.
- Samostatně na oběd chodí žáci 2. - 5. tříd ve dnech, kdy mají pět a více vyuč. hodin. Do zájmových aktivit v budově školy chodí žáci bez doprovodu vychovatelky.
- Ze ŠD mohou žáci odcházet do 13 hodin, dále od 15:30 do 16 hodin. V době od 13:00 do 15:30 hodin nelze děti vyzvedávat. Rodiče žáků, kteří požadují vyzvedávání rodinným příslušníkem, musí oznámit vychovatelce telefonní číslo, na které lze zavolat v případě, že si žáka nikdo nevyzvedne a toto číslo při změně aktualizovat. Pokud dítě zůstane ve ŠD po 16. hodině, vychovatelka kontaktuje rodiče a vyčká jejich příchodu. V případě nevyzvednutí dítěte do 16.30 hod ani po telefonickém upozornění (nebo pokud se nepodaří s rodiči telefonicky spojit) vychovatelka kontaktuje sociální odbor MÚ Česká Třebová nebo Policii ČR a žáka jim předá. Na hlavních vchodových dveřích školy zanechá zprávu kde žák je. Jestli-že se nevyzvednutí žáka opakuje, je na tuto skutečnost upozorněn sociální odbor MÚ Česká Třebová.
- Ředitel školy stanovuje rozsah denního provozu ŠD a rozvrh činnosti.
- Družina realizuje výchovně vzdělávací činnost ve výchově mimo vyučování zejména formou odpočinkových, rekreačních a zájmových činností; umožňuje žákům přípravu na vyučování.
- Vypracování domácích úkolů je možné zařadit do denního programu ŠD pouze se souhlasem rodičů.
- Činností družiny se mohou zúčastňovat i žáci nezařazení do družiny, pokud se této činnosti neúčastní plný počet žáků zařazených do družiny stanovený pro oddělení nebo skupinu.
- Rodiče a další návštěvníci do učebny ŠD nevstupují.
2.4 Chování žáků
- Žák bez vědomí vychovatelky oddělení školní družiny neopouští. Za žáka, který byl ve škole a do ŠD se nedostavil, vychovatelka neodpovídá.
- Doba pobytu žáka ve ŠD se řídí údaji uvedenými na zápisním lístku.
- Ve ŠD se žák řídí pokyny vychovatelek, školním řádem a řádem školní družiny pro žáky, který je vyvěšen v učebně.
- Na hodnocení a klasifikaci chování žáka ve školní družině se vztahují ustanovení vyhlášky o základní škole, t.j. udělování napomenutí, důtky třídního učitele, důtky ředitele školy, klasifikace sníženou známkou z chování na vysvědčení.
- Pokud žák narušuje soustavně školní řád a činnost školní družiny, může být rozhodnutím ředitele z družiny vyloučen.
2.5 Dokumentace
V družině se vede tato dokumentace:
a) zápisní lístek pro žáky, kteří jsou přihlášeni k pravidelné docházce
b) přehled výchovně vzdělávací práce
c) docházkový sešit
3/ Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ve školní družině.
Žáci jsou neustále pod dozorem pedagogické pracovnice školní družiny. Na začátku školního roku jsou seznámení s vnitřním řádem školní družiny a s pravidly bezpečného chování ve školní družině. V průběhu školního roku jsou podle potřeby seznamování s bezpečností při různých akcích družiny.
Pobyt školní družiny v sále Obecního úřadu v Semaníně se řídí jeho řádem.
Žáci se vedou k tomu, aby upozorňovali na nevhodné chování svých spolužáků. Pokud se stane úraz, tak žák, který byl svědkem tohoto úrazu neprodleně tuto skutečnost nahlásí paní vychovatelce, nebo jiné dospělé osobě, která je v jeho blízkosti.
Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí (§30 odst.1 písm. c) školského zákona )
- Bezpečnost a ochranu zdraví žáků při činnostech zajišťuje vychovatelka metodicky správným a plánovitým výběrem činností v jednotlivých zaměstnáních.
- Obuv a oblečení žáků musí odpovídat zásadám bezpečnosti
- V září, hned první den provozu p. vychovatelka prokazatelně seznámí žáky s vnitřním řádem ŠD,
- (zápis v Přehledu výchovně vzdělávací práce).
- Před konáním akce ŠD seznámí p. vychovatelka žáky se zásadami bezpečného chování a upozorní na možná rizika, včetně následných opatření.
- Při úrazu žáka zváží vychovatelka situaci - ošetří sama, zavolá rodiče, event. lékařskou pomoc.
- Žák je povinen okamžitě hlásit vychovatelce každé zranění při činnostech.
- Žák nenosí do ŠD předměty, kterými by mohl ohrozit zdraví své i ostatních.
- Zákonní zástupci a další návštěvníci do herny a učebny ŠD nevstupují. Komunikace s p. vychovatelkou probíhá v šatně. Další individuální pohovory mohou probíhat na základě osobní domluvy, v rámci třídních schůzek a konzultací.
- Žáci mají po vlastní úvaze možnost využít „kruh důvěry „pro svá sdělení související s problémy vztahů mezi vrstevníky, vztahů k p. učitelkám, k problémům šikany, násilí, ničení vybavení ŠD …..
- Informace slouží pro další práci nejen školního metodika prevence, ale i ostatním vyučujících, (práce s třídním kolektivem).
- Další podmínky jsou uvedeny v Školním řádu, pedagogičtí zaměstnanci ŠD i žáci ŠD se jím řídí ve svém chování, povinnostech a právech .
4/ Pravidla chování žáků při činnostech ŠD a podmínky zacházení s majetkem ŠD
- Žáci se řídí pokyny vychovatelky ŠD, pravidly vnitřního řádu ŠD a školního řádu.
- Bez vědomí vychovatelky žák neopouští ŠD.
- Doba pobytu ve školní družině se řídí údaji na zápisovém lístku.
- Na oběd jsou žáci odváděni v doprovodu vychovatelky ŠD.
- Osobní věci má každý žák podepsány. Případnou ztrátu či záměnu hlásí žák nebo zákonný zástupce ihned pí. vychovatelce.
- K hrám, hračkám, knihám atd. se žáci chovají ohleduplně a šetrně. Úmyslné poškození nebo zničení herního zázemí či vybavení nahradí, event. opraví rodiče. /viz. Školní řád/
- Do hodnocení a klasifikace chování žáka se započítávají i projevy chování v činnostech ŠD - platí i zde ustanovení vyhlášky o základní škole.
- Pokud žák soustavně narušuje činnosti ŠD, opakovaně porušuje vnitřní řád ŠD a školní řád, může být z rozhodnutí ředitelky školy z docházky do ŠD vyloučen.